לגלריית התמונות
 הקודם
 
 הבא

.
.
.
.
.
.
.
.


      פרויקט מס 79      

מוחמד סעיד כלש

אראבסק  בתל אביב

פתיחה ביום שישי 12.1.07

  .      .      .      .      .      .      .      .      .      .      .      .      .      .      .      .      .      .     

"אראבסק בתל אביב"


בפעם הראשונה בתולדות הגלריה, המיצב של כלש יאפשר למבקרים להרגיש בבית אבל בבית של כלש או נכון יותר בחדר האורחים של כלש בכפר קרע. המשרד בתל אביב יהפוך למשך חודשיים לשני חדרי אירוח הבנויים מהמסד עד לטפחות בסגנון אראבסק. המבקרים מוזמנים לשבת על ספסלים מרופדים בבד אדום, להניח דברים על שולחנות קטנים עשויים עץ ומשובצים במלאכת מחשבת של פורניר עם קישוטי צדף, או על שולחנות זכוכית העשויים בעבודת ציור ויטראז'. על קירות המשרד מוצגות עבודות העשויות בטכניקות עתיקות: ויטראז' ושיבוץ פורניר. על הרצפה, שטיחים בעבודת יד מצמר גמלים. בגומחה שפעם הייתה ספריה מחכה הפתעה בצורת מגש זכוכית עשוי ויטראז' ועליו בקבוקי בושם מעוטרים בציורי קליגרפיה. הפתעה נוספת היא שני בקבוקי בשם לשימוש המבקרים בריח לוטוס שהובאו על ידי כלש ממצרים.

לכתוב אראבסק באלף אינה טעות כתיב. המושג אראבסק, נולד במאה השתים עשרה ככינוי לאמנות ערבית ואיסלמית המקבלת את השראתה מהצומח. בשלהי המאה השתים עשרה, הפך המושג אראבסק לכינוי כלל המוטיבים באמנות האסלאם. לדעתו של כלש לכתוב את המושג באות עין, מייחס את המושג לערבים בלבד, ואילו האמנות האסלאמית מתייחסת בין השאר לאמנות הנפוצה גם בתרבויות אחרות כמו: הפרסית, האוזבקית, המונגולית, ההודית התורכית והפקיסטנית. כל אלה אינן בהכרח תרבויות ערביות

כלש עובד בטכניקה עתיקה הנקראית: "אינטרזיה" שפירושה חומר מושחל, זוהי טכניקה אמנותית שמקורה באיטליה והיא נפוצה במיוחד בכנסיות באירופה. זוהי עבודת שיבוץ בלוחות דקים מאד מפורניר. לוחות כאלה מאד יקרים בארץ וחלקם בלתי ניתנים להשגה, כמו למשל לוחות הנראים כמו עלי פורניר ועשויים משורשים של עץ תפוח, מייפל ודובדבן, לשם כך הוא נוסע למצרים ושם הוא משיג חומרים מיוחדים ויקרי ערך אלה ואחרים.

בעבודותיו השימוש בקליגרפיה וגיאומטריה הוא אמצעי להפשטת דימויים מעולם החי והצומח. נקודת המוצא היא אמנות האסלאם ודת האסלאם. זוהי אמנות המושפעת מאורח החיים של בני תרבות האסלאם השונים, ומקורה בחיי הנווד הבדואי, שחווה את הטבע במלוא עצמתו.

מוחמד סעיד כלש נולד בשנת 1951 בכפר קרע, היום הוא חי ויוצר בכפר קרע. כלש הינו בוגר אוניברסיטת לידס בלימודי אמנות וחינוך. במשך שלושים שנה לימד נגרות ואמנות בבתי ספר תיכוניים, הוא אב לשלושה בנים ושתי בנות.