לגלריית התמונות
 הקודם
 
 הבא

     

 

.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
 

       פרויקט מס. 78       

מנשה קדישמן

פסלים מן המחסן

פתיחה: יום שלישי, 12.9.06, בשעה 20:00 , עד 30.12.06

 

קדישמן גוזר ברזל מתוך הרוח

 

גלריה "משרד בתל אביב" גאה לפתוח את עונת התערוכות עם מנשה קדישמן.

זה זמן רב לא ראינו מכלול פסלים, קטנים בגודלם אך נשגבים במהותם, בכפיפה אחת, עשרות פסלים היוצרים יער עשוי ברזל גזור. הפסלים של קדישמן הם מציאות חיינו, מציאות של סבל, כאב, שכול, שלכת, מוות, עקדת ילדים ולנצח – תקווה גדולה ללידה מחדש. הניגוד והקרבה בין לידה לבין מוות נוכחים בעצם קיומם בתצוגה צפופה ובלתי ניתנת להפרדה...

קדישמן  מפליא לרשום באחת את הרעיונות שהם הפסלים הנגזרים מתוך לוחות ברזל.  מגזרות ברזל שהיו ליצירה בעלת משמעות היסטורית לגורלו של עם בארצו. פסלי הברזל דומים ליוצרם מולידם: זקופים, מלאי רוח אחרת של זמן, וכמו הכאב – אף הם אינם מסתיימים במקום שבו תמים קווי המתאר שלהם. הם הנימה, המנגינה, האמירה החרישית של שורת שירה.

כשנכנסתי למחסן לבחור יצירות לתערוכה, פגשתי נושאים מוכרים שמעולם לא הוצגו יחדיו. הם נדמו כ"חורשות פסלים"... ראיתי את הפסלים נושמים את אוויר החדר הדחוס בתוך החושך המואר בקרני שמש מסתננות. צריך היה להפריד ביניהם כדי להבין איפה מתחיל ומסתיים האחד.  תנוחתם אנושית, וחיי החברה שלהם סוערים למראה, כמעין אורגיה מאובקת של דמויות מתגפפות, נוגעות זו בזו, כמו מתכווננות להחלפה של חלקי גוף...

בתערוכה "פסלים מן המחסן" יוצגו בשני חללי הגלריה מבחר פסלים, ובצדם שני ציורים חדשים, גדולי ממדים, שצוירו לאחרונה, וזו להם תצוגת בכורה עולמית. הציורים משרים אווירה אופטימית בצבעוניות כחולה של ימים יפים ורגועים יותר בנופי הארץ.  קדישמן הפסל מסמן את הטבע כרועה צאן, ומחזיר אותנו אל האדמה, ואילו ציוריו משיבים לקהל הישראלי את תחושת הביטחון בארץ שהיא אכן           "ארץ מולדת".

  .      .      .      .      .      .      .      .      .      .      .      .      .      .      .      .      .      .      .      .      .      .