פרויקט מס' 90
 

דיאגו גולדפרב   "ביבר צהוב"

אוצרת : רחל סוקמן

פתיחה: יום שבת, 9 בפברואר,2008 בשעה 12:00 נעילה: 8 במרץ 2008
8.3.08 – 9.2.08

<<חזרה

דיאגו גולדפרב נולד בבואנוס איירס בשנת 1960. הוא עלה לארץ בהיותו בן שלוש, ומשפחתו התגוררה רוב השנים בקריות של חיפה. אל הציור הגיע גולדפרב בעודו ילד רך בשנים, בעת שהתבונן באמו ובאביו שציירו בשעות הפנאי. מאז ילדותו צייר באופן חופשי, וידע שהציור הוא חלק מחייו. מסגרות לימוד ממוסדות לציור נראו לו ככובלות את הדמיון וכתובעות מחויבות שלא התאימה לאופיו המתבדל. אף על פי כן, היה ונותר מחויב לציור ולאמנות בתקופות שונות של חייו, שבהן ראה את עצמו כצייר שהוא תלמיד של הטבע.

בשנת 1985 ניסה להתמסד (רק פעם בשבוע), ולמד ציור במכללת "אורנים" אצל הצייר יהודה יציב. במקביל עבד במפעל "אסם" ביקנעם, וחלק סטודיו עם חברו ללימודים, שמיר שלו, שלימים יחליף את שמו למקס פרידמן. בתקופות אינטנסיביות הוא מצייר לפחות שמונה שעות רצוף מדי יום או לילה, בהתאם לשאר עיסוקיו באותה תקופה. חייו נחלקים בין ציור לבין עבודה. ישנן שנים המוקדשות אך ורק לציור, וגם ההפך כבר קרה לא פעם – כלומר שנים שבהן לא נגע במכחול, והשקיע את כל כולו בעבודה. מאז שנת 1997 לא פסק מלצייר. עתה הוא חי, עובד ומצייר ברמת הגולן, במקום מופלא ביופיו, שהיה פעם "נחל נמרוד", וכיום נקרא "נמרוד".

בפעם הראשונה שראיתי את הצהובים, נמשכתי אליהם בחבלי קסם שנקשרו בראשי עם המזרח. הציורים מזכירים, במידת מה, את תפישת האוריינט של הציירים שהגיעו למזרח מאירופה, והוכו באור השמש המסנוור. גולדפרב חי בצפון ומצייר את המזרח. הוא יושב על ההר ברמת הגולן, ומתמקד בנוף המציאותי הנגלה לעיניו, שאותו הוא מצייר בצהוב. הוא אוהב את ארבע עונות השנה המתגלות ברמת הגולן, אך הציורים הצהובים הם ציורים של קיץ. הדימויים הנפרשים לעיניו הם של פרות, עיזים, גמלים, נשים וערבים רוכבים על סוסים בארץ צהובה. לא כל הציורים מצהיבים תחת מכחולו, ויש נושאים שאותם יצייר גם בצבעים משלימים, כגון אדום וירוק. לעתים הוא משחזר מראות מדבר ושיירות גמלים מתוך תצלומים של פטר מרום משנות השישים, ומצייר את החולות, את הגמלים, את הבתים ואת האנשים, לראשם תרבושים וכאפיות.