פרויקט מס' 88

אריק כספי -
בַּקְּטַנָּה

7.12.07 –29.12.07

פתיחה חגיגית: יום שישי, 7 בדצמבר 2007, בשעה 12:00

 

 


תערוכת הצילומים בקטנה של אריק כספי הינה תערוכה קאמרית של רגעים שנבחרו בהקפדה מתוך אוסף צילומים שנעשו ברגעים של שקט. צילומים אלה שוחזרו וטופלו על ידי האומן בטכניקות שונות.
"אוסף רגעים צילומיים, המכוננים מערכת צורנית. הרגע הצילומי הנפקד-הנוכח מחוץ לגבולות התצלום נוהג כזורק הדיסקוס לאחר ליל גילופין. המחברים והתחביר בין הדימויים נובעים מתוך געגוע. מתוך תחושה מוחמצת מודעת, מרצון להבנייה, למישטור ולסדר טוב, מתוך תובנה שזו משאת נפש בלתי ניתנת להשגה.
מעל הכול מרחפת רוחה המפויסת של ההכרה העמוקה בחוסר ההרואיות של הקיום האנושי. חילוניות מלאת צבע, תנועה ורזולוציות משתנות. רוחו של צייד המתעב לכידה, משמיע את קולה מכל לחיצה על כפתור המצלמה. מבט בוחן באסופת התצלומים הניבטים מקירות הגלריה עשוי להפיק חיוך אירוני מרובד. מעבר לפינה אורבת השאלה: האם זה בכלל צילום?
בקטנה מבעבעת הטרוניה: האם יש מקום לעשייה חזותית לא ממותגת? עשייה לא פוליטית-חברתית-הצהרתית. פינה שולית לטקסט חזותי, שנוצר מבלי להביא בחשבון מלכתחילה קומוניקט יחסי ציבור. עריכת דימויים, שאינה כאילו מסתירה, סיפור אנושי קורע לב, עם שוליים בצהוב פוספור. ואולי כאן ועכשיו זו בעצם אמירה פוליטית-חברתית בקטנה.
פרט ועוד פרט משתדלים לפתות את הצופה להבנות נארטיב, בשיטת 'עשה זאת בעצמך'. דגל מדולדל, ורוד בזוקה של רגלי עופצלוח'ס, לשון רוטטת של צל כלבי על קיר בשפריץ גס, ילד ישוב כמבוגר מאחורי שתילי שסק, צל דקל כתום צמרת מוטל בהקרנה אחורית בביתן חנייה ביתית מאולתרת. אוסף חזותי המזמין להתבוננות בקטנה, לדקדוק, לסובלנות, להתבוננות ובגדול להקשבה."
טקסט: אריק כספי
אריק כספי , נולד בתל אביב ועובד בתל אביב, נשוי ואב לשתיים, חי ויוצר בבנימינה. בוגר האקדמיה לאמנות "בצלאל" במחלקה לעיצוב גראפי. בעל תואר שני לתקשורת ומחשבים וחינוך- אוניברסיטת תל אביב. מלמד במכללה להוראה טכנולוגית בתל אביב.