הקודם     הבא

.
.
.
.
.
.
.
.
.
.

                  .   .   .   .   . .   .   .   .   .    30.12.2005 >> 10.2.2006

 

 

מוחמד פדל

הולקו על טנק 

פתיחה: יום שישי   30.12.05  בשעה: 12:00 
סיום: 30.1.06

 מוחמד פדל נולד להיות צייר בכפר יאסיף ב-. 1977 היום הוא אמן צעיר ערבי שחי ועובד בחיפה.
פדל מתגורר עם הוריו בקומה הרביעית (בלי מעלית) בבית ישן שנבנה ונזנח מאז שנות השלושים של המאה שעברה. הוא מצייר על גג ביתו החשוף לשמש הלוהטת. הפלטה שלו הן בלטות ישנות ומשומשות המתחלפות בכל פעם שיותר מדי צבעי שמן מתייבשים עליהן.
אל עבודותיו הגעתי דרך תצלומים שהביא עמו לתל אביב. האמת היא כי הצבעוניות כבשה את סקרנותי וכן העובדה שסיפר לי על עבודתו כפועל בניין.
מעולם לא למד אמנות במכללה או אקדמיה ישראלית פורמלית. לזכותו ניתן לזקוף יצירה אותנטית ללא השפעות של מורים שהם בדרך כלל אמנים.
מתוך התבוננות ראשונית ביצירותיו הצבעוניות ברור שהוא מודרך על ידי דמיונו המזרחי המפותח.. כמו על ידי סיפורים על גיבורי תרבות הקשורים לילדותו בחיפה בבית ספר ערבי.
מקורות יצירתו ניזונים לא מעט מהתבוננותו במכשיר הטלויזיה ובצפייה הן בסרטים רבים והן בשידורי החדשות של רשתות שונות המביאים לתוך סלון בית הוריו את מראות מלחמת עירק עם הצבא האמריקאי, מופעי מוסיקה של תזמורות ערביות בהן מככבים נגני עוד וקאנון, שירתם של פריד אל עטרש ואום כולתום, וכן דמויות של ערבים מסורתיים עטויי גלביות וכפיות עם עאגל. לי היה נדמה כי דמויות הגברים עטויות הזקן יש כיפות של יהודים, אך לא ! זוהי דמות של ערבי .

לכל מי שאוהב ציור שעוד לא נגעה בו רוח הזמן, והציניות המלומדת. לכל מי שאוהב ציור שיש לו ספור ועלילה, לכל אלה שמבינים צבע צורה וסמל. התערוכה של מוחמד פדל היא כאן.