פרויקט מס' 103

אירית בלוך

סימנים
פתיחה:
יום שלישי, 24.3.2009, בשעה 18:00
  

 נעילה: יום שבת  25.4.09


<הקודם

דף הבית

    הבא >


בתערוכה מוצגות עשרים ושתיים יצירות שנולדו מתוך היש ומתוך האין, מן הנפלא ומן הנורא . בסדרת הפסטלים – הצבע הוא חומר, והחומר הוא צבע שיש בו תנועה. בחוטי הנחושת והזהב – הצורה היא חומר, והחומר הוא צורה של סיפור. בערימות חוטי הכותנה הצבעוניים, הגלויים והנסתרים, יש חיפוש אחר האמת. בניירות הגזורים – כל יצירה טומנת בחובה סיפור חיים שלם, שצורתו היא נגזרת של מחשבה, לצד זוויות, הנפגשות בתשעים מעלות, נוכחות והולכות שבי אחר רכותו הבלתי-אפשרית לכאורה של נייר רב-שכבתי. אמנם נגזר על הנייר להיחתך במספריים, אך משהודבק על מצע נייר אחר, הוא עוטה צורה של כרית קטנה ומרובעת, המצויה בשכנות לעוד צורות חומר דומות ושונות משהו. יחדיו הן בונות מרקם מלבני גיאומטרי, שיש בו משום תעתוע גם לעין המיומנת ביותר בחיפושיה אחר פרשנות אחרת הנוגעת ללב.

מתוך ראיון עם אירית בלוך, שנערך בביתה, המשמש לה גם כסטודיו:

"הפסטלים הגדולים נוצרו בשנות השבעים והשמונים. מאוחר יותר, בשנות התשעים, נוצרו משטחי פסטל קטנים. כולם, הגדולים והקטנים, היו על הקרש, והמשכתי אותם כל הזמן, במשך אחת עשרה שנים. חיפשתי להוציא מהם את הקיום האנושי, התנ"כי וההיסטורי".

"בחוטים חוזר משהו מן הראשוניות של הפסטל, תחושה של עומק, כיוונים של חומר, משהו נוגה. יש נוכחות לחופש. מצד אחד – שירה, מצד אחר – סיפור, כי זה הדבר עצמו, המכיל בתוכו את התסבוכת ואת האסתטיקה המחשבתית".

אירית בלוך נולדה בצרפת, 1938. בוגרת האקדמיה לאמנות של אנטוורפן, בלגיה (1961). עלתה לארץ בשנת 1962. חיה ויוצרת בתל אביב.